V současné době ji tvoří: o. Petr Košulič, Rudolf Chaloupka, Zuzana Běhalová, Ludmila Černá, Jiří Chaloupka, Jana Chytková, Helena Kalousková, Milan Kříž, Petr Novotný, Marek Pospíšil, Vojtěch Šmajer, Václav Vinkler.
Seznam členů pastorační rady 2022-2026
Pastorační rada farnosti je poradním a pracovním sborem faráře. Spolupracuje s farářem při vytváření farní obce tak, aby byla živým společenstvím věřících podle slov: „Obec věřících měla jedno srdce a jednu duši“ (Skutky apoštolů 4,32).
Na základě povinnosti věřících podílet se na učitelském, pastýřském a kněžském úřadě (všeobecné kněžství) nese pastorační rada spoluzodpovědnost za šíření poselství spásy a proměnu pozemského řádu duchem evangelia podle Kristova příkazu: „Budete mi svědky“ (Skt 1,8). Aby mohli plnit své úkoly, snaží se všichni členové pastorační rady spolu se svými pastýři o svou duchovní formaci, další náboženské vzdělávání a o celkový rozvoj vlastní osobnosti. Úkolem pastorační rady je spolu s farářem posuzovat otázky týkající se farnosti, radit se o nich, nalézat možnosti řešení, usnášet se na opatřeních, poskytovat součinnost při realizaci, nebo je přímo realizovat. Na základě znalosti situace farnosti podílet se na vytváření pastoračního programu.
K úkolům pastorační rady náleží především:
- Probouzet a prohlubovat vědomí spoluzodpovědnosti za farní společenství a oživovat spolupráci členů.
- Získávat a připravovat členy farního společenství pro službu předávání víry a jejího prohlubování.
- Přinášet podněty a návrhy pro přípravu a slavení bohoslužeb a pro živou účast celého farního společenství na liturgii.
- Podporovat službu v charitativní a sociální oblasti a spolupracovat s místní charitou.
- Vidět zvláštní životní situaci různých skupin farního společenství a hledat účinnou pastorační a charitativní pomoc v jejich potřebách.
- Sledovat a promýšlet společenský a politický vývoj s jeho problémy, přinášet vhodné návrhy k jejich řešení, přijímat odpovídající opatření a provádět je.
- Koordinovat vzdělávací činnost ve farnosti, případně ji i provádět.
- Zastupovat zájmy a potřeby farnosti na veřejnosti.
- Probouzet a posilovat odpovědnost farnosti za misie, za mír a rozvoj pozitivních hodnot ve světě.
- Hledat přístup k těm, kteří jsou vzdáleni životu farního společenství.
- Pravidelně informovat farní společenství písemně i ústně o práci a problémech ve farnosti.
- Společnými úkoly a akcemi posilovat vědomí společenství.
- V návaznosti na pastorační program určit pořadí úkolů, které je třeba plnit.
- Spolupracovat při provádění duchovních obnov, při plánování a organizování bohoslužeb, při vydávání farních tiskovin, v péči o farní knihovnu, vývěsku a další aktivity, které k životu farnosti patří.
Ekonomická rada farnosti vyplývá z Kodexu kanonického práva a slouží ke správě majetku a hospodaření farnosti. V současné době ji tvoří: Mgr. Petr Košulič, Ing. Bohumír Handlar, Ing. Petr Vymazal, Ing. Magdaléna Dvořáčková
Sejdou se takhle medik, politolog, fyzik, programátor, biolog a farář… Mohl by to být začátek vtipu, ale není. Takto nějak vzniklo „spolčo“ v této farnosti. Předpokládám, že většina z nás ví, co je to „spolčo“, ale pro přehled – mladí lidé ve věku 20-25 let (plus mínus :)) se pravidelně setkávají a společně s knězem probírají rozmanitá témata týkající se víry a duchovního života. K čemu slouží modlitba? Co jsou to charismata Ducha Svatého a jak je v sobě objevím? Jak číst Bibli? Které další církve v naší republice působí a co přesně učí? Vnímám, že Bůh působí v mém osobním životě? Může fyzika dokázat (ne)existenci Boha? Jak definuji zázrak? A mnoho dalšího. Vedlejším, avšak neméně přínosným produktem těchto setkání je pak spousta smíchu, zpívání s kytarou, sem tam i něco dobrého k jídlu či k pití… a pochopitelně přátelský kolektiv, jak jinak. 🙂
„Spolčo“ zkrátka poskytuje příležitost hledat a snad i nalézat odpovědi na palčivé i (možná jen zdánlivě) banální otázky, ukotvit svou víru a podporovat v ní ostatní, tříbit si názory a utvářet pohled na svět; s otevřeným srdcem nahlížet na krásy i těžkosti rozmanitých duchovních cest druhých lidí i svých vlastních.
Poznámka na závěr: Pokud je ti cca 20-25 let a tento text v Tobě probudil alespoň zvědavost, jsi vítán na kterémkoliv příštím setkání. Účast je zcela nezávazná a dobrovolná.
Termíny setkání:
Maminky s dětmi se schází každou středu dopoledne ve farní učebně. Program je rozmanitý a je otevřen každému. Před dobou adventní a velikonoční se společně podílíme na přípravě benefičních jarmarků.
Seniorky a senioři se schází každý čtvrtek dopoledne ve farních učebnách nebo jezdí obdivovat krásy blízkého i vzdáleného okolí. Na programu bývá posezení při kávě, aranžmá květinových vazeb, tvořivé dílny (keramika, malování na hedvábí), přednášky duchovní, odborné (zdravotní, zdravá výživa, nové knihy, kosmetické), burza receptů – studená kuchyně, zákusky, ochutnávka vánočního a velikonočního cukroví, oslavy narozenin, vycházky do okolí Brna, výlety autobusem na poutní místa, termální lázně… atd.
Po nedělních mších svatých je možnost se na faře sejít a vytvářet společenství při dobré kávě, čaji, případně u dalšího občerstvení, které můžete do kavárny přinést. Všichni jste srdečně zváni.
Nachází se ve farním sálu a je možné si půjčit knihy jak v době konání kavárny, tak i domů.